Skip to main content

Najnowszy raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE) pojawia się w środku globalnego polikryzysu i wskazuje, że światowa gospodarka była w 2022 r. o 2 procent bardziej wydajna energetycznie niż w 2021 r. Z raportu wynika również, iż tempo to nadal jest zbyt wolne, aby osiągnąć cele klimatyczne w 2050 r. Do zerowych emisji w 2050 r. potrzebna jest średnioroczna oszczędność o około 4 proc.

„Działania na rzecz efektywności energetycznej przyspieszyły na całym świecie, ponieważ rządy i konsumenci coraz częściej zwracali się ku środkom zwiększającym wydajność jako reakcję na zakłócenia w dostawach paliw i rekordowo wysokie ceny energii”- czytamy w raporcie.

Agencja wskazuje, że rola efektywności energetycznej jako „pierwszego paliwa” jest wzmocniona przez jej zdolność do jednoczesnego osiągania przystępności cenowej energii, bezpieczeństwa i celów klimatycznych. Działania na rzecz wydajności zmniejszają ogólne zapotrzebowanie na energię, wywierając presję na obniżanie cen energii i emisji CO2, tworząc miejsca pracy i obniżając rachunki dla konsumentów. MAE szacuje, iż w bieżącym roku 560 mld euro, czyli o 16 proc. więcej niż w 2021 roku, zostało zainwestowanych w izolacje budynków, transport publiczny i infrastrukturę dla samochodów elektrycznych.

Zachęcamy do zapoznania się z całością raportu World Energy Outlook 2022, który jest dostępny za darmo na stronie MAE: https://lnkd.in/ehZfvpQX

#energia #transformacjaenergetyczna #oze #co2 #klimat #esg #sustainability